Markus Stockhausen’s Trio Lichtblick

 • Çağdaş müziğin dev ismi Karlheinz Stockhausen’in, babasının gölgesine sığınmayan oğlu Markus Stockhausen, “Lichblick” üçlüsü ile Türkiye’de.

   

  İlk kez Cheltenham Caz Festivali’nde sahne almış, trompette Markus Stockhausen, piyanoda Angelo Comisso ve davulda Christian Thomé’den oluşan Lichtblick Trio, huzur verici melodileri ve oda müziğini yücelten besteleri ile caz müziğine yeni bir anlam katıyor. Eserlerin yarısında besteci kimlikleriyle karşımıza çıkan usta müzisyenler Stockhausen ve Comisso, tipik Avrupa cazının karakteristik şiirsel yapısına işaret eden bir doğrultuda ilerliyorlar.

   

  2004 yılından bu yana birlikte çalan Stockhausen-Comisso-Thomé üçlüsünün müziğinin temelleri Avrupa Sanat Müziği ile şekillenmiştir. Stockhausen ve Comisso’nun besteleri doğaçlama sanatı ile ahenkli bir sentez oluşturur ve ortaya hem hafif hem çocuksu ve bir o kadar da esprili bir müzik çıkar. Trio’daki tüm müzisyenler kendi enstrümanlarında birer virtüöz olup müzik deneyiminde geniş bir yelpazeye sahipler. Trio’nun müziği caza yakın hissi verse de daha klasik ya da çağdaş fikirli dinleyicisini de aynı ölçüde kendine hayran bırakabilir.

   

  Basından: 

  Hurriyet.com.tr

  Cazkolik.com

   

  Video:

  Blue Morning

   

  ";