Giovanni Mirabassi Trio

 • 1970 yılında İtalya’nın Perugia şehrinde dünyaya gelen caz piyanisti Giovanni Mirabassi; Bud Powell, Art Tatum ve Oscar Peterson’dan etkilendi. On yedi yaşında efsane trompetçi Chet Baker’a eşlik etti. 1992'den beri Paris'te yaşayan Mirabassi; genç yaşta Steve Grossmann ve Michel Petrucciani gibi büyük ustalarla çalarak kariyerini erkenden geliştirdi, ilk demolarını kaydedip aynı zamanda eşlikçi olarak birçok toplulukta çaldı. Yirmi altı yaşında ilk albümü Dyade'i çıkardı.

  İlk solo albümü Avanti, 2001'de çıktığında Mirabassi tüm Avrupa’da tanınmaya başladı; "Dal Vivo", "More from Sunside" ve "Léo en Toute Liberté" ile ününün sınırlarını Avrupa dışına da taşıdı. Claude Nougaro, Agnès Bihl, Serge Lama, Serge Gainsbourg, ve Jeanne Cherhal parçalarını solo olarak yorumladığı "Cantopiano" ile dünya çapında ses getirdi.

  2008'de kontrbascı Gianluca Renzi ve davulcu Leon Parker ile oluşturduğu üçlü ile çıkardığı "Terra Furiosa" ise kariyerini pekiştirdiği ve kendi tınısını bulduğu albüm olarak gösterilir.

  Mirabassi, Küba’nın başkenti Havana’da kaydettiği olağanüstü yeni albümü “Adelante!”de, insanları bir araya getiren, özgürlük ve başkaldırı mesajları içeren savaş karşıtı popüler melodileri jazz piano trio tarzı ile harmanlamış, ve dinleyenleri çok bilindik ezgilerle değişik alemlere taşımayı başarmıştır.

   

  Video: 

  World Changes

  Last Minutes

   

  ";